Elengedhetetlen a megfelelő árnyékoló
Egy szépen és jól megépített télikert a lakás egyik legkedveltebb része lehet, teljes joggal. Ahhoz azonban, hogy a nyári, forró napsütésben is tökéletesen ki tudjuk használni az előnyös adottságokat, a megfelelő árnyékolásról feltétlenül gondoskodnunk kell.
Tartalom:
- A télikertek hatékony árnyékolása tervezést és szakértelmet igényel
- Kültéri vagy beltéri árnyékolót válasszunk a télikertbe?
- Modern vagy hagyományos télikert árnyékoló?
- Speciális vásznak rendkívüli technikai tulajdonságokkal és a kilátás szabadságával
- Oldalárnyékolási megoldások
- Nagy méretek, alakzatos üvegtáblák árnyékolása
- Ár-érték arány kontra praktikum és design
- Összefoglaló
- Videó — Így tervezzünk télikert árnyékolót!
Az elégtelen árnyékolástól – legyen szó középületről, társas- vagy családi házról – az épület teljes hőháztartása felborulhat, ami aztán a magas üzemeltetési költségekben is komolyan megjelenik majd.
Fokozottan érvényes ez a nagy üvegfelületű helyekre, az ún. napterekre. A megoldást a megfelelő árnyékolás és szellőztetés jelentheti. Nézzük meg közelebbről, hogyan működik ez egy télikert esetén.
A télikertek hatékony árnyékolása tervezést és szakértelmet igényel
A télikertnek – lévén egy csupa üveg építmény – árnyékolás nélkül nincs sok értelme. Gondoljunk csak bele, mennyi ideig bírnánk az üvegtáblák alatt, a tűző napon? Nem csak mi, még a trópusi növények sem élnék túl sokáig ezt a megpróbáltatást (üvegházhatás). Ezért kiemelten fontos, hogy már a tervezés során foglalkozni kell az árnyékolással és nem utolsó sorban a szellőzéssel. A természetes szellőzés a legjobb, mégpedig a meleg levegő kiáramlását a télikert legmagasabb részében, a levegő beáramlását pedig a legalacsonyabb ponton ajánlott biztosítani.
Az árnyékolórendszer, a természetes szellőzés és a gépészet egymást támogatva teremti meg a helyiség ideális hőmérsékletét.
Ennek kialakításához azonban már a tervezés időszakában szükségszerű gondolkodnunk, szakmai segítséget igénybe vennünk.
Kültéri, vagy beltéri árnyékolót válasszunk a télikertbe?
Fontos ismérv, hogy a télikerteket – logikusan – kívülről kell megvédeni a napsugárzástól, hogy a hő és a fény ne juthasson be a belső térbe, mert az üvegen átjutó fény és hő nagy része már benn marad a belső terekben és kialakul az üvegházhatás. Ezért erre a célra – hatékonyság szempontjából – csak a kültéri árnyékolórendszerek alkalmasak. Egy jól megválasztott kültéri rendszerrel 90% feletti árnyékolás érhető el, míg a beltéri rendszerek rosszabb hatásfokúak és a télikert árnyékolására alkalmatlanok. Tehát télikerthez csakis kültéri árnyékolórendszert válasszunk!
Modern vagy hagyományos télikert árnyékoló?
A legmodernebb árnyékolók vezetett sínben futnak, működtetésük egyszerű, motorral történik, melyek akár intelligens otthon vezérlésbe is integrálhatók.
Három típusú télikert árnyékolót különböztetünk meg:
1. A hagyományos rendszert, ahol a textil széle és a vezető sín között hézag, azaz fényrés van, illetve, ahol a vezető sín pozíciója állítható.
2. Cippzáras rendszerek esetén a vászon egy vékony sínben mozog, melynek szélére speciális cippzárat hegesztenek, ami a lefutóban elhelyezett műanyag betétben hangtalanul, könnyedén siklik.
3. Speciális árnyékolók – alakzatos üvegfelületekhez
A cippzáras rendszerek minden szempontból ideális megoldást jelentenek: az innovatív technológia biztosítja a kiemelkedő szélállóságot, a textilek anyaga időtálló, rendkívül strapabíró „technikai” vászon, mely extrém időjárási körülmények között is a helyén marad, nem zörög, nem szakad.
Speciális vásznak rendkívüli technikai tulajdonságokkal és a kilátás szabadságával
Sokan ódzkodnak a belső tér teljes elsötétítésétől és ragaszkodnak ahhoz, hogy kívülről legalább minimális fény szűrődjön be, miközben az illetéktelen pillantásoktól a helyiség azért mentes maradjon.
A cippzáras árnyékolók erre a feladatra is megoldást kínálnak, csupán ki kell választani a megfelelő sűrűségű textilt. Így a panoráma is élvezhető, miközben a helyiség jótékony félhomályba borul. Kívánságra nem kizárt a teljes fényzárás sem, de a hangsúly mindig a belső fényviszonyok szabályozhatóságán van.
A cippzáras árnyékolókhoz használt textilek között említésre méltó az üvegszálból készült, valóban textil hatású Serge és a pvc hatású Soltis. Ezek a típusok rendkívül időtállók és strapabírók, továbbá olyan előnyös tulajdonságaik vannak, mint az UV-állóság, a gombamentesség, illetve a lángállóság.
Ezek az árnyékoláshoz tervezett szövetek nagy szakítószilárdságuk miatt extrém (120 km/h) szélállóságú termékeknél is alkalmazhatók. Használati szempontból nem igényelnek különleges ápolást, elegendő egy folyóvizes öblítés.
Oldalárnyékolási megoldások
Ne feledkezzünk meg a télikert oldaláról sem, hiszen általában itt is üvegtáblák helyezkednek el. Ezeket a függőleges részeket hagyományos kültéri textilárnyékolóval, zsaluziával vagy a cippzáras Fixscreen rendszerrel óvhatjuk a napsugaraktól.
Nagy méretek, alakzatos üvegtáblák árnyékolása
Nem jelenthet akadályt a télikert mérete sem. Azért mert télikertünk tágas, üvegtáblái nagyok, az árnyékolás még egyszerűen megoldható. Ekkor a nagyméretű üvegfelületeket több, egymás mellé kapcsolt árnyékolómezővel óvhatjuk a nap sugaraitól.
Ugyancsak nem jelent problémát, ha a télikert formája négyzetestől eltérő, vagy az üvegtáblák nem szimmetrikusak. E felületekhez speciális rendszerek alkalmasak, megoldható például egy háromszögletű felület árnyékolása is.
Látható tehát, hogy sem a forma, sem a méret nem akadálya az árnyékolásnak, csupán a megfelelő rendszert kell hozzá megtalálnunk. Természetesen az extra megoldások azért árban is tükröződnek.
Ár-érték arány, kontra praktikum és design
A méreteket figyelembe véve, mindenképpen gazdaságosabb, ha az árnyékolást egymezős szerkezettel oldjuk meg, amennyiben az adott helyzetre adaptálható a rendszer. A négyzetestől eltérő formák jelentősen növelik az árnyékolási költségeket.
Vásárlás előtt azonban nem csupán az árak, hanem a minőség tekintetében is feltétlenül tájékozódjunk, ha nem szeretnénk csalódni.
A Varisol árnyékolók ideális megoldást jelentenek télikert árnyékolására, ár-érték arányban a legjobban teljesítenek. A Renson prémium cippzáras rendszerei maximálisan alkalmasak kiemelten szélálló helyekre, míg a Markilux termékek alakzatos megoldásokra is adaptálhatók.
Az innovatív technológiájú, esztétikailag igényes, minőségi árnyékolási rendszerek modern és klasszikus építményekhez is kiválóan illeszkednek.
Design tekintetében a mai modern építészeti trendek letisztult vonalainak kedveznek az új, négyzetes kialakítású (square design) szerkezetek.
Összefoglaló
Összességében elmondható, hogy ha praktikus, ízléses és ár-érték arányban kedvező megoldást szeretnénk elérni, mindenképpen érdemes már a télikert tervezésnél kikérni a tervező és az árnyékolási szakértő véleményét. Előzetesen tájékozódjunk annak szerkezeti és geometriai kialakításával, valamint a megálmodott télikert árnyékolási megoldásaival kapcsolatban. Mindezeket figyelembe véve mérlegeljük, hogy az elképzelések megvalósítása, a design-ár-érték aránya belefér‑e az előirányzott pénzügyi keretbe.