5+1 tanács az Archishade szakértőitől az árnyékolók hosszú élettartamáért
Nyakunkon a nyár, a hőmérő higanyszála már egyre többször kúszik 30 fok közelébe, a nap erejét pedig a bőrünkön érezzük! Ha a nyarat kellemes árnyékban akarjuk élvezni, fontos, hogy árnyékolóinkat megfelelően felkészítsük a szezonra. Legyen szó redőnyről, textilárnyékolóról, zsaluziáról, napellenzőről vagy pergoláról, a jól működő árnyékolók nemcsak minket óvnak az erős napsugárzástól, de otthonunk kényelmét és kellemes belső terének kialakítását is szolgálják. Az Archishade Kft. szakértői az alábbiakban csokorba szedték, hogy hogyan célszerű az árnyékolókat a nyárra felkészíteni. Íme a jó tanácsok!

1. Tisztítás
Az első és legfontosabb tennivaló az árnyékolók alapos tisztítása. A por és szennyeződések eltávolítása nemcsak esztétikai szempontból fontos, de a mozgó alkatrészek élettartamát is meghosszabbítja. A tisztításhoz használjunk enyhe tisztítószert és puha kefét, illetve rongyot a felületek áttörléséhez. A nehezen hozzáférhető helyeket érdemes porszívóval kitisztítani. A redőnyök és zsaluziák lamelláit érdemes áttörölni. Napellenzők textiljét akár magas nyomású mosóval is kitisztíthatjuk, a pergolák lamelláinak mozgató szerkezete közül pedig kefével tisztítsuk ki a faleveleket, fenyőtűket, hogy a szerkezet mozgását semmi se akadályozza.

2. Szerkezeti ellenőrzés
A tisztítást követően ellenőrizzük az árnyékolók szerkezetét. Győződjünk meg arról, hogy nincsenek‑e sérült vagy elhasználódott alkatrészek, amelyek javításra vagy cserére szorulnak. Ellenőrizzük a rögzítési pontokat, az esetleg meglazult rögzítéseket, csavaranyákat húzzuk meg. Fontos, hogy ellenőrizzük a vezetősínek állapotát; működtessük az árnyékolót pár alkalommal és győződjünk meg arról, hogy az árnyékoló palástja nem szorul‑e, akadálytalanul fut‑e a vezetősínben.
3. Kenés és a mozgó alkatrészek ellenőrzése
Próbáljuk ki és ellenőrizzük az árnyékolók mozgató mechanizmusait, hogy az esetleges hibák még a szezon előtt javíthatók legyenek. Az árnyékolók mozgó alkatrészeinek — forgáspontok, csapágyak, könyökkarok csuklói, lamella mozgató szerkezetek – kenéséről célszerű egy-két évente gondoskodni. Erre a célra száraz kenőanyagot használjunk és ne szilikont (pl. Teflon-spray, vagy esetleg VD40). Ezzel megelőzhetjük a nyikorgást és a kopást, valamint biztosíthatjuk az árnyékolók könnyed, akadálytalan használatát.

4. UV védelem ellenőrzése
A nyári hónapokban különösen erős az UV sugárzás. Éppen ezért fontos, hogy árnyékolóink megfelelő védelmet nyújtsanak. Ellenőrizzük, hogy az árnyékoló szövetek vagy textilek nem vesztettek‑e az UV védelem hatékonyságából. Ez különösen a barkácsáruházakban vásárolt árnyékolók texilei esetében fordulhat elő. Amennyiben szükséges, cseréljük le az elhasználódott, szétfoszlott illetve szétmállott textileket, hogy az árnyékoló továbbra is maximális UV védelmet nyújtson.
5. Automatizált rendszerek tesztelése
Az árnyékolók működtetéséhez és vezérléséhez egyre többen használnak fény, szél és eső érzékelőket, vagy okosotthon vezérlést. Ha ilyen automatizált árnyékoló rendszerrel rendelkezünk, ellenőrizzük az érzékelők és vezérlők megfelelő működését. Győződjünk meg arról, hogy az időzítők, illetve az érzékelők megfelelően reagálnak a környezeti változásokra. Az esetleges hibákat időben kijavítva, a lemerült elemeket cserélve biztosíthatjuk a rendszer zavartalan működését a forró nyári napokon. Az okosotthon rendszerek beállítását vagy átprogramozását érdemes szakemberre bízni.

+1. Az árnyékolók használatának felülvizsgálata
Az árnyékolók kulcsszerepet játszanak otthonunk energiahatékonyságának növelésében. Vizsgáljuk meg, hogy jelenlegi beállításaik optimálisak‑e a nyári hónapokra, illetve épületünk elhelyezkedéséhez, tájolásához megfelelőn vannak‑e beállítva. Állítsuk be úgy az árnyékolókat, hogy azok a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék a napsugárzás közvetlen bejutását a helyiségekbe, ezáltal mérsékelve a hűtési költségeket és növelve a komfortérzetet.

Mint minden műszaki berendezés, árnyékolóink is rendszeres tisztítást és karbantartást igényelnek. Ezek a lépések azonban nemcsak azt biztosítják, hogy árnyékolóinkat megfelelően felkészítsük a nyári hónapokra, de azt is, hogy megbízható működésüket valamint az általuk nyújtott kellemes és pihentető árnyékot hosszú éveken át élvezhessük.