Szépség és funkcionalitás az árnyékolásban, avagy melyiket miért válasszuk?
A nyílászárók árnyékolása elengedhetetlen szerepet játszik a modern otthonokban és munkahelyeken, hiszen egy korszerű szerkezettel nemcsak a belső tér fényviszonyait, hőmérsékletét és zajszintjét szabályozhatjuk, de egyedi karaktert, esztétikai megjelenést is adhatunk az épületeknek és fokozhatjuk azok biztonságát is.
Aki árnyékolni tervezi nyílászáróit, manapság a bőség zavarával nézhet szembe, hiszen egyre több különböző termék közül választhat. A valódi kérdés persze a részletekben rejlik: Árnyékolni vagy sötétíteni szeretnénk? Ehhez a döntéshez nyújtunk segítséget az alábbiakban, a két legnépszerűbb ablakárnyékoló típus, a redőny és a zsaluzia jellemzőinek, előnyeinek és hátrányainak összehasonlításával.

Induljunk a kályhától! Mi is az a REDŐNY?
A redőnyöket mindenki ismeri, hiszen Magyarországon 10-ből 9 családi ház redőnyökkel van felszerelve. Ezek a fém- vagy műanyag lamellákból álló árnyékolók a nyílászárók előtt felhúzhatók és leereszthetők, így képesek azok teljes sötétítésére és hőszigetelésére. A redőnyök az elmúlt évtizedekben jelentős változáson mentek keresztül és továbbra is töretlen a népszerűségük.

Vessünk egy pillantást a redőnyök előnyeire!
1. Sötétítés és intimitás
Az első és legfontosabb szempont, hogy a klasszikus redőnyök kizárólag sötétítésre, tehát átmenet nélküli fényszabályozásra adnak lehetőséget. Ez a funkció persze jól jön, ha elzárkóznánk a kíváncsi tekintetek elől és bensőséges környezetet teremtenénk, hiszen leengedett állapotban a redőnyök teljes fényzárást, így teljes sötétséget biztosítanak. Ennek a tulajdonságnak köszönhetően ideálisak hálószobákba és olyan helyiségekbe, ahol a magánszféra és a csendes környezet kiemelten fontos.
2. Hőszigetelés és energiatakarékosság
Vitathatatlan tény, hogy a redőnyök kiváló hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Mivel az ablak és a redőny között légréteg alakul ki, a redőnyök télen csökkentik az üvegfelületek hőleadását, míg nyáron blokkolják a helyiségbe beáramló meleget, ezáltal jelentősen növelik az ingatlan energiahatékonyságát. Egy modern redőnnyel az ablak hőveszteségének akár 30%-a is megtakarítható.
3. Zajvédelem
A kínálatunkban található modern redőnyök habkitöltött alumínium lamellákkal készülnek. A hab nemcsak tartást, merevséget kölcsönöz a lamellának, de képes elnyelni a külső zajokat is, ezért redőnyökkel nyugodtabb környezetet teremthetünk a belső terekben. Az árnyékoló e tulajdonsága különösen hasznos lehet városi környezetben, illetve forgalmas utak mentén épített ingatlanok esetében.
4. Védelem az időjárási tényezők ellen
Mivel a redőnypalást és a lefutó között nincs rés, a redőnyök ‑leengedett állapotban- védik a nyílászárót a csapadéktól, széltől és hótól, mellyel meghosszabbítják annak élettartamát.
Nincsen rózsa tövis nélkül! Nézzük a redőny hátrányait!
1. Esztétikai és méret korlátok
Konvencionális jellegük miatt a redőnyök kevésbé esztétikusak és különösen a modern, minimál stílusú épületekhez nem igazán illik a formaviláguk. Annak ellenére nehezebb redőnyökkel biztosítani az épület homlokzatával harmonizáló megjelenést, hogy a redőnyök szín- és formaválasztéka jelentősen bővült az utóbbi években. Mindezeken felül, a redőnyökkel a mai modern építészetben alkalmazott nagy méretű nyílászárók árnyékolása sem kivitelezhető technikailag.
2. Karbantartás és zajosság
Habár a redőnyök könnyedén tisztán tarthatók, a mechanikai részek, mint például a lamellák vagy a felhúzó mechanizmus, idővel karbantartást igényelnek. Elmondható az is, hogy a redőny működtetés közben talán a leginkább zajos árnyékoló.
3. Rugalmatlanság a fénybeállításban
Mint azt korábban említettük, a redőnyök kizárólag sötétítésre alkalmas szerkezetek, hiszen alkalmazásukkal a fény beengedése és kizárása között nincs fokozatosság; általában csak teljesen leeresztett vagy részben felhúzott állapotban használhatók. Ennek értelmében választanunk kell a sötétítés vagy a szellőztetés funkciók között, ami különösen a meleg, nyári napokon kényelmetlen kompromisszum, arról nem is beszélve, hogy a kilátásnak is búcsút inthetünk.
Ismerkedjünk meg kihívóval! Íme, a ZSALUZIA!
A kissé konzervatív küllemű redőnyökkel ellentétben a zsaluziák modern megjelenésű, lapos vagy ívelt lamellákból álló árnyékolók. A mai, korszerű zsaluziák előfutárai a 18. században, a mediterrán országokban váltak népszerűvé, ahol a forró klímában szükség volt a fény és a szellőzés együttes szabályozására. Mivel a zsaluzia lamelláinak dőlésszöge szabályozható, így alkalmazásával a fény és a hőmérséklet kontrollálása is rugalmasan, igény szerint kivitelezhető.

Nézzük meg a zsaluzia előnyeit!
1. Rugalmas fény- és hőszabályozás
A redőnyökkel ellentétben a zsaluziák legnagyobb előnye, hogy a teljes sötétítés mellett lehetőséget biztosítanak árnyékolásra is, hiszen a lamellák dőlésszöge állítható, így ezzel az árnyékolóval pontosan szabályozható a beáramló fény mennyisége és iránya. Az állítható lamellák révén a belső tér fényviszonyait, azaz világosságát tetszőlegesen szabályozhatjuk.
2. Szellőztetés
A lamellák dőlésszögének állíthatósága eredményeként a zsaluzia használatával árnyékolás mellett is biztosítható a helység szellőztetése, hiszen a nyitott lamellák lehetővé teszik a levegő beáramlását, anélkül, hogy az árnyékolót teljesen fel kellene húzni, mint a redőny esetében.
3. Árnyékolás és szabad kilátás egyszerre
A zsaluzia lamelláinak dönthetősége lehetővé teszi a hatékony fényszabályozást, miközben meghagyja a kilátás lehetőségét. Ennek köszönhetően akkor sem kell lemondanunk a panorámáról, amikor az árnyékoló teljesen leengedett állapotban van.
4. Esztétikus, trendi megjelenés és nagy méretek
A zsaluziák modern és letisztult megjelenést, markáns vízszintes vonalvezetésüknek köszönhetően pedig egyedi karaktert kölcsönöznek a háznak. Ez a jellemzőjük lehetővé teszi, hogy az épület homlokzatához és belső designjához is könnyebben illeszkedjenek, ami különösen a minimalista és modern otthonok esetében fontos szempont. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy zsaluziákkal rendkívül nagy méreteket, széles nyílászárókat is könnyen árnyékolhatunk, így új építések esetén a nyílászáró méretének nem szabhatnak határt az árnyékoló technikai korlátai.
5. Szélállóság
Annak ellenére, hogy a redőnyök masszívabbnak tűnnek, a zsaluziák bizonyítottan szélállóbb szerkezetek. Egy zsaluzia legalább 50%-kal nagyobb szélnek is ellen tud állni, mint egy azonos méretű redőny.
+1: A legösszetettebb árnyékolástechnikai megoldás
A szakemberek véleménye szerint napjainkban azsaluziák nyújtják a legjobb és legösszetettebb árnyékolástechnikai megoldást. Ez azt jelenti, hogy a végfelhasználók számára fontos szempontoknak (pl.: energiahatékonyság, becsillanás elleni védelem, fényszabályozás, építészeti érték megtartása és növelése, nagyobb méretek, modernitás, nagy variálhatóság, a tok és a lefutó elrejthetősége) összességében a zsaluziák felelnek meg leginkább.
Nem árt ha tudjuk! A zsaluziának is vannak hátrányai, ha a redőnnyel állítjuk szembe!
1. Hőszigetelés
Mivel a redőnyökkel ellentétben a zsaluziák nem képeznek légréteget az ablak és a palást között, ezért télen nem biztosítanak hatékony hőszigetelést. Ugyanakkor a melegebb hónapokban jelentős energiát spórolhatunk meg alkalmazásukkal, hiszen még azelőtt felfogják a beérkező hő akár 80%-át, mielőtt az elérné az üvegfelületet, mellyel jelentősen csökkenthető a légkondicionálók szükségessége.
2. Karbantartás és tisztítás
Mivel legtöbb esetben vízszintes pozícióban vannak, a zsaluzia lamellákon könnyen megül a por és a szennyeződések. Tisztításuk nem igényel bonyolult technológiát, de időigényes lehet, hiszen a lamellákat egyesével tudjuk letörölgetni.
3. Zajosság
Egyes zsaluzia típusok esetében a lamellák nem lefutóban vannak rögzítve, ezért a palást szélben zajosabb, mint a redőny. Ez különösen a nagyobb lamellákkal rendelkező típusok esetében fordul elő, mivel oldalszélben a lamellák egymáshoz és a szerkezethez koccannak, ami zavaró lehet. Ilyen időben vissza kell húzni a lamellákat, vagyis nem tudunk árnyékolni a szerkezettel.
Redőny vagy zsaluzia: mindkettő tökéletes, de nem mindegy, hogy hová!
Amint szakértői elemzésünkből kiderül, ha választás előtt állunk, akkor a legfontosabb az, hogy az árnyékoló funkciói, otthonuk tulajdonságai és stílusa, illetve az árnyékolási céljaink alapján döntsünk.
A redőnyöket leginkább a hagyományos, teljes sötétítést és hőszigetelést igénylő helyzetekben érdemes választani. A zsaluziák viszont ideálisak azoknak, akik szeretnék a fényt rugalmasabban szabályozni és modern, egyedi karaktert biztosítani otthonuknak.