Termékcsoportok
Email

Szépség és funkcionalitás az árnyékolásban, avagy melyiket miért válasszuk?

A nyílászárók árnyékolása elenged­hetetlen szerepet ját­szik a mod­ern otthonok­ban és munka­he­lyeken, hiszen egy korsz­erű szerkezettel nem­c­sak a bel­ső tér fényvis­zonyait, hőmérsék­letét és zajsz­in­tjét szabá­ly­ozhatjuk, de egye­di karak­tert, esztétikai meg­je­lenést is adhatunk az épületeknek és fokozhatjuk azok biz­ton­ságát is.

Aki árnyékol­ni ter­vezi nyílászáróit, man­ap­ság a bőség zavará­val nézhet szem­be, hiszen egyre több külön­böző ter­mék közül választhat. A való­di kérdés per­sze a rés­zletek­ben rej­lik: Árnyékol­ni vagy sötétíteni szeretnénk? Ehhez a dön­téshez nyúj­tunk segít­séget az aláb­bi­ak­ban, a két leg­nép­sz­erűbb ablakárnyékoló típus, a redőny és a zsaluzia jellemzőinek, előnyeinek és hátrányainak össze­ha­son­lításá­val.

redőny vagy zsaluzia

Induljunk a kályhától! Mi is az a REDŐNY?

A redőnyöket min­den­ki ismeri, hiszen Mag­yarorszá­gon 10-ből 9 csalá­di ház redőnyökkel van fel­sz­erelve. Ezek a fém- vagy műanyag lamel­lák­ból álló árnyékolók a nyílászárók előtt fel­húzhatók és leeresz­thetők, így képe­sek azok tel­jes sötétítésére és hőszigetelésére. A redőnyök az elmúlt évtizedek­ben jelen­tős vál­tozá­son mentek keresztül és továb­bra is töretlen a nép­sz­erűségük.

Atenád Kompakt külső tokos alumínium redőny

Vessünk egy pillantást a redőnyök előnyeire!

1. Sötétítés és intimitás

Az első és leg­fontosabb szem­pont, hogy a klasszikus redőnyök kizárólag sötétítésre, tehát átmenet nélküli fénysz­abá­ly­ozás­ra adnak lehetőséget. Ez a funkció per­sze jól jön, ha elzárkóznánk a kívánc­si tek­in­tetek elől és ben­sőséges környezetet teremtenénk, hiszen leengedett állapot­ban a redőnyök tel­jes fényzárást, így tel­jes sötét­séget biz­tosí­tanak. Ennek a tula­j­don­ság­nak köszön­hetően ideálisak hálós­zobák­ba és olyan hely­iségekbe, ahol a magán­szféra és a csendes környezet kiemelten fontos.

2. Hőszigetelés és energiatakarékosság

Vitathatat­lan tény, hogy a redőnyök kiváló hőszigetelő képességgel ren­delkeznek. Miv­el az ablak és a redőny között légréteg alakul ki, a redőnyök télen csökken­tik az üveg­felületek hőlead­ását, míg nyáron blokkolják a hely­iségbe beáram­ló meleget, ezál­tal jelen­tősen növe­lik az ingat­lan ener­gia­hatékonyságát. Egy mod­ern redőn­nyel az ablak hőveszteségének akár 30%-a is meg­takarítható.

3. Zajvédelem

A kínálatunkban talál­ható mod­ern redőnyök habkitöltött alumíni­um lamel­lákkal készül­nek. A hab nem­c­sak tartást, merevséget kölc­sönöz a lamel­lá­nak, de képes elnyel­ni a kül­ső zajokat is, ezért redőnyökkel nyu­god­tabb környezetet terem­thetünk a bel­ső terek­ben. Az árnyékoló e tula­j­don­sá­ga különösen hasznos lehet városi környezetben, illetve for­gal­mas utak men­tén épített ingat­lanok esetében.

4. Védelem az időjárási tényezők ellen

Miv­el a redőny­palást és a lefutó között nincs rés, a redőnyök ‑leengedett állapot­ban- védik a nyílászárót a csapadék­tól, széltől és hótól, mel­lyel meghossz­ab­bítják annak élet­tar­tamát.

Nincsen rózsa tövis nélkül! Nézzük a redőny hátrányait!

1. Esztétikai és méret korlátok

Kon­ven­cionális jel­legük miatt a redőnyök kevés­bé esztétikusak és különösen a mod­ern, min­imál stílusú épületekhez nem igazán illik a for­mav­iláguk. Annak ellenére nehezebb redőnyökkel biz­tosí­tani az épület hom­lokza­tá­val har­mo­nizáló meg­je­lenést, hogy a redőnyök szín- és for­maválaszté­ka jelen­tősen bővült az utób­bi évek­ben. Min­dezeken felül, a redőnyökkel a mai mod­ern építészetben alka­lma­zott nagy méretű nyílászárók árnyékolása sem kivitelezhető tech­nikailag.

2. Karbantartás és zajosság

Habár a redőnyök kön­nyedén tisztán tarthatók, a mechanikai részek, mint például a lamel­lák vagy a fel­húzó mech­a­niz­mus, időv­el kar­ban­tartást igényel­nek. Elmond­ható az is, hogy a redőny működtetés közben talán a leginkább zajos árnyékoló.

3. Rugalmatlanság a fénybeállításban

Mint azt koráb­ban említet­tük, a redőnyök kizárólag sötétítésre alka­lmas szerkezetek, hiszen alka­lmazá­sukkal a fény beengedése és kizárása között nincs fokozatosság; általában csak tel­je­sen leeresztett vagy részben fel­hú­zott állapot­ban használ­hatók. Ennek értelmében válasz­ta­nunk kell a sötétítés vagy a szel­lőztetés funkciók között, ami különösen a meleg, nyári napokon kényel­metlen kom­pro­mis­szum, arról nem is beszélve, hogy a kilátás­nak is búc­sút inthetünk.

Ismerkedjünk meg kihívóval! Íme, a ZSALUZIA!

A kissé konz­er­vatív küllemű redőnyökkel ellen­tét­ben a zsaluz­iák mod­ern meg­je­lenésű, lapos vagy ívelt lamel­lák­ból álló árnyékolók. A mai, korsz­erű zsaluz­iák elő­futárai a 18. század­ban, a mediter­rán orszá­gok­ban vál­tak nép­sz­erűvé, ahol a for­ró klímában szük­ség volt a fény és a szel­lőzés együttes szabá­ly­ozására. Miv­el a zsaluzia lamel­lái­nak dőlésszöge szabá­ly­ozható, így alka­lmazásá­val a fény és a hőmérsék­let kon­trol­lálása is rugal­masan, igény szerint kivitelezhető.

S-Kompakt Basic öntartó zsaluzia
S‑Kompakt Basic öntartó zsaluzia

Nézzük meg a zsaluzia előnyeit!

1. Rugalmas fény- és hőszabályozás

A redőnyökkel ellen­tét­ben a zsaluz­iák leg­nagy­obb előnye, hogy a tel­jes sötétítés mel­lett lehetőséget biz­tosí­tanak árnyékolás­ra is, hiszen a lamel­lák dőlésszöge állítható, így ezzel az árnyékoló­val pon­tosan szabá­ly­ozható a beáram­ló fény men­ny­isége és iránya. Az állítható lamel­lák révén a bel­ső tér fényvis­zonyait, azaz vilá­gosságát tet­szőlege­sen szabá­ly­ozhatjuk.

2. Szellőztetés

A lamel­lák dőlésszögének állíthatósá­ga ered­ményeként a zsaluzia használatá­val árnyékolás mel­lett is biz­tosítható a helység szel­lőztetése, hiszen a nyi­tott lamel­lák lehetővé teszik a lev­egő beáram­lását, anélkül, hogy az árnyékolót tel­je­sen fel kel­lene húzni, mint a redőny esetében.

3. Árnyékolás és szabad kilátás egyszerre

A zsaluzia lamel­lái­nak dön­thetősége lehetővé teszi a hatékony fénysz­abá­ly­ozást, miközben meghagy­ja a kilátás lehetőségét. Ennek köszön­hetően akkor sem kell lemon­da­nunk a panorámáról, amikor az árnyékoló tel­je­sen leengedett állapot­ban van.

4. Esztétikus, trendi megjelenés és nagy méretek

A zsaluz­iák mod­ern és letisz­tult meg­je­lenést, markáns vízsz­intes von­alvezetésüknek köszön­hetően pedig egye­di karak­tert kölc­sönöznek a ház­nak. Ez a jellemzőjük lehetővé teszi, hogy az épület hom­lokza­tához és bel­ső design­jához is kön­nyebben illeszked­jenek, ami különösen a min­i­mal­ista és mod­ern otthonok esetében fontos szem­pont. Ne feled­kez­zünk meg arról sem, hogy zsaluz­iákkal rend­kívül nagy méreteket, széles nyílászárókat is kön­nyen árnyékol­hatunk, így új építések esetén a nyílászáró méretének nem szab­hat­nak határt az árnyékoló tech­nikai kor­lá­tai.

5. Szélállóság

Annak ellenére, hogy a redőnyök masszív­abb­nak tűn­nek, a zsaluz­iák bizonyí­tot­tan szélál­lóbb szerkezetek. Egy zsaluzia legalább 50%-kal nagy­obb szél­nek is ellen tud áll­ni, mint egy azonos méretű redőny.

+1: A legösszetettebb árnyékolástechnikai megoldás

A sza­kem­berek véleménye szerint nap­jainkban azsaluz­iák nyújtják a legjobb és legösszetet­tebb árnyékolástech­nikai megoldást. Ez azt jelen­ti, hogy a végfel­használók számára fontos szem­pon­tok­nak (pl.: ener­gia­hatékonyság, bec­sil­lanás elleni védelem, fénysz­abá­ly­ozás, építészeti érték meg­tartása és növelése, nagy­obb méretek, moder­nitás, nagy var­iál­hatóság, a tok és a lefutó elre­j­thetősége) összességében a zsaluz­iák felel­nek meg leginkább.

Nem árt ha tudjuk! A zsaluziának is vannak hátrányai, ha a redőnnyel állítjuk szembe!

1. Hőszigetelés

Miv­el a redőnyökkel ellen­tét­ben a zsaluz­iák nem képeznek légréteget az ablak és a palást között, ezért télen nem biz­tosí­tanak hatékony hőszigetelést. Ugyanakkor a melegebb hónapok­ban jelen­tős energiát spórol­hatunk meg alka­lmazá­sukkal, hiszen még azelőtt felfogják a beérkező hő akár 80%-át, mielőtt az elérné az üveg­felületet, mel­lyel jelen­tősen csökken­thető a légkondi­cionálók szük­ségessége.

2. Karbantartás és tisztítás

Miv­el legtöbb eset­ben vízsz­intes pozí­cióban van­nak, a zsaluzia lamel­lákon kön­nyen megül a por és a szen­nyeződések. Tisztítá­suk nem igényel bony­olult tech­nológiát, de időigényes lehet, hiszen a lamel­lákat egyesév­el tudjuk letöröl­get­ni.

3. Zajosság

Egyes zsaluzia típu­sok esetében a lamel­lák nem lefutóban van­nak rögzítve, ezért a palást szél­ben zajos­abb, mint a redőny. Ez különösen a nagy­obb lamel­lákkal ren­delkező típu­sok esetében for­dul elő, miv­el oldal­szél­ben a lamel­lák egymáshoz és a szerkezethez koc­can­nak, ami zavaró lehet. Ilyen időben vis­sza kell húzni a lamel­lákat, vagyis nem tudunk árnyékol­ni a szerkezettel.

Redőny vagy zsaluzia: mindkettő tökéletes, de nem mindegy, hogy hová!

Amint sza­kértői elemzésünkből kiderül, ha választás előtt állunk, akkor a leg­fontosabb az, hogy az árnyékoló funkciói, otthonuk tula­j­don­sá­gai és stílusa, illetve az árnyékolási cél­jaink alapján döntsünk.

A redőnyöket leginkább a hagy­ományos, tel­jes sötétítést és hőszigetelést igénylő helyzetek­ben érdemes válasz­tani. A zsaluz­iák vis­zont ideálisak azok­nak, akik szeretnék a fényt rugal­masab­ban szabá­ly­ozni és mod­ern, egye­di karak­tert biz­tosí­tani otthonuk­nak.

Hiba történt az adatok mentése során!
Sikeresen feliratkoztál!