
A világ egyik legkorszerűbb és legkülönlegesebb etnográfiai intézményének homlokzatát a Renson Linius szellőző lamellarendszer teszi még különlegesebbé.
A Néprajzi Múzeum Európa egyik legkorábbi, több mint 150 éves néprajzi gyűjteményét mutatja be. Az intézmény új épületének megtervezéséért 15 világhírű magyar és külföldi építésziroda versenyzett. A beérkező pályaműveket egy neves magyar és nemzetközi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri bírálta el. A tervpályázat nyertese a Napur Architect Kft. lett, így magyar építésziroda tervezhette Budapest új építészeti és kulturális látványosságát.
E különleges épület, sajátos és látványos kialakításából adódóan nagy épületgépészeti igénnyel rendelkezett. Megbízónk igénye ezen épületgépészeti elemek takarása és árnyékolása volt egy olyan homlokzaton, amelyek csak alakos felületek jelentek meg.
A projekthez a Linius, alumínium profilokból álló folyamatos szellőző és dekorburkolatot javasoltuk. Ez az elegáns, vízszintes vonalvezetésű, minimalista strukturális árnyékoló hő- és hangszigetelési, valamint építészeti szempontból is optimális megoldást kínál a gépészeti berendezések épülethomlokzatba történő integrálására, illetve eltakarására.
Liget Budapest Projekt
NPA System Kft.
Budapest Városliget
Renson Linius
Napur Architect
2021.
Projektről
- Az épület kialakítása miatt csak alakos felületeket kellett árnyékolni.
- A lamellás árnyékolók esetében az alakos felület lekövetése komoly kihívás, amire a Linius L50 HF tökéletesen alkalmas volt.
- A Linius profilok felhasználásával speciális szerkezetek (íves formák, integrált ajtók, fix és mozgatható szerkezetek, szabadon álló szerkezetek, vagy sarok elemek) is legyárthatók, illetve integrálhatók az épület homlokzatába.
- A Linius jelenleg a piacon kapható egyik legnagyobb légáteresztési képességgel rendelkező lamellarendszer.
- A lamellarendszer extrudált alumínium lamellákból/profilokból áll, melyeket ugyancsak alumínium tartó profilok rögzítenek.