Pergola vásárlás – Kertünk éke vagy trójai faló?

Mi az amit sok kereskedő nem mond el a megrendelésnél?
A pergolák manapság reneszánszukat élik és egyre szélesebb körben alkalmazzák ezeket a modern kerti- és teraszárnyékoló rendszereket. Persze nem egyszerű a döntés, ha arra adjuk a fejünket, hogy pergolát válasszunk, hiszen a 3 fő típuson belül ‑alumínium lamellás, textiltetős, és ponyvás- számtalan modell érhető el piacon. Sajnos egyre többször találkozunk olyan megtévesztő reklámokkal, ösztönzésekkel, ahol a forgalmazók irreális ígéreteket tesznek annak érdekében, hogy minél több megrendelést gyűjtsenek be. Az Archishade szakértőivel sorra vettük, hogy mik azok a szempontok, amiket sokan vagy egyáltalán nem mondanak el, vagy nem az igazságnak megfelelően közölnek velünk annak érdekében, hogy a megvásárolt pergola valóban kertünk éke lehessen és ne egy trójai faló, ami nem várt meglepetések elé állítja majd a vásárlót.



Elkészülési és beépítési határidő: a Mission Impossible és a realitás
Az első és leghatékonyabb csali a pergolák elkészülési határideje. Sokszor ígéri egy-egy hirdetés, hogy akár már 3 hét múlva állhat a szerkezet a kertünkben vagy teraszunkon. Ez azonban „Mission Impossible”, vagyis reálisan megvalósíthatatlan ilyen rövid idő alatt, hiszen ilyenkor az érdeklődő legtöbb esetben még azt sem tudja, hogy milyen modellt szeretne választani, a kiegészítőkről és oldalzárásokról már nem is beszélve. Amennyiben átestünk a profi szakemberekkel történő konzultáción, megnéztük a lehetőségeket és kiválasztottuk a számunkra legideálisabb pergolát, akkor kezdődhet a megrendelés, a gyártás, majd a beépítés. A kiválasztott modell megrendelését követően reálisan nagyjából 5–8 hét alatt valósítható meg egy-egy pergola projekt attól függően, hogy hazai vagy külföldi gyártmányú szerkezetet választottunk. A felmérés ‑időpont egyeztetéssel- nagyjából 1 hetet vesz igénybe, majd a gyártásra kb. 4 héttel érdemes számolni (ez főszezonban természetesen nagyban megnövekedhet). Amikor a szerkezet elkészült, akkor külföldi gyártás esetén nagyjából 1,5 hét amíg a fuvar célba ér és a szerelésre is érdemes nagyjából 1 hetet számolni. Így ez tehát 7,5 hét és ebben nincs benne az az időszak, amíg a szakértők segítségével vagy anélkül kiválasztottuk a megfelelő típust és modellt. Így amennyiben olyan hirdetéssel találkozik, ami 6 hétnél kevesebb idő alatt ígéri a pergola elkészülését és beépítését, legyen óvatos.





4 évszakos kivitelek: kapunk egy szobát a kertben, vagy mégsem?
Egy másik aspektus, amit sokszor kommunikálnak a cégek nem teljesen a valóságnak megfelelően az a szerkezetek kihasználhatósága hideg és csapadékos időben. Előszeretettel kommunikálják például azt, hogy egy forgatható lamellás pergola akár egy teljesen zárt térként is funkcionálhat és a vízzáró képességének köszönhetően nem kell aggódnunk az alatta elhelyezett berendezéseinkért. Tény, hogy a forgatható lamellás szerkezetek hóterhelésre is alkalmasak és télen is nyugodtan használhatjuk őket, illetve mindhárom tetőszerkezeti típus esetén integrált vízelvezetéssel vannak felszerelve, azért mégsem várhatunk tökéletes vízzárást olyan szerkezetektől, melyek nem fix tetőszerkezettel vannak ellátva. Fontos megjegyezni azt is, hogy a bioklimatikus pergolák ‑megfelelő kiegészítők és oldalzárások alkalmazása mellett- télen is kihasználhatók, azonban természetesen hőhidas szerkezetek, így rentábilisan nem kifűthetők egész szezonban. Ezek a szerkezetek ‑minden tévhit ellenére- nem kivitelezhetők hőszigetelt megoldásban, hiszen alumíniumból készülnek, ami pedig az emberiség által ismert egyik legjobb hővezető a Földön. A lamellák ugyan szigeteléssel vannak ellátva, de ez nem hő‑, hanem hangszigetelés, ami a ‑például eső által előidézett- kopogózajt hivatott csillapítani.

Megfelelő rögzítés: újabb „csavar” a történetben
Szintén érdemes résen lenni, ha azzal reklámoznak, hogy rendkívül alacsony szerelési költséget számolnak fel. A szerelési díj legtöbb esetben nem azért magas, mert a szerelők sokat szeretnének keresni rajta, hanem azért, mert a járulékos költségek magasak. Ahhoz, hogy korrekt módon, megfelelő segédanyagokkal legyen rögzítve a pergola, ‑akár egy homlokzathoz, akár az aljzathoz- adott esetben többszázezer forintnyi segédanyagot szükséges vásárolni. Tehát amennyiben azt látjuk, hogy a szerelési költség hízelgően alacsony, akkor feltehetően a szerkezetet nem a megfelelő anyagokkal tervezik rögzíteni (pl. aggályos dűbelezés, stb.), ez pedig utólag számos problémát okozhat és extra költségeket eredményezhet.

Fali csatlakozás vízszigetelése
Előfordul, hogy a „pergolás vállalkozók” lemezből vagy különböző szalagokból alakítják ki a vízszigetelő fali csatlakozást (pl. dagadó szalag, kátrányos melegítő lábazati szalag, stb.). Tapasztalataink szerint ezek nem jól működő megoldások és inkább a házi praktikák körébe sorolhatók egy olyan komplex rendszer telepítése esetén, mint egy pergola. Az egyetlen valóban megfelelő vízzárást biztosító fali csatlakozás a falazatba bemart bádoglemez csatlakozás, kent vízszigeteléssel kiegészítve, amely hosszú távon megoldást jelent a pergolaszerkezet és a fal között megjelenő nedvesség távoltartására.
Amint a fenti példákból is látható, érdemes szakértői segítséget kérnünk a pergola tervezés, választás, és telepítés folyamatának minden szakaszában, hiszen a professzionális árnyékolás és természetes szellőzés elsősorban tervezési kérdés.