A tűző napsütésben is lehet élvezhető a kint töltött idő
A jól megválasztott, könnyen kezelhető és jó minőségű napellenzővel erkélyünket, teraszunkat otthonunk egyik legkényelmesebb zónájává alakíthatjuk a nyári időszakban.
Tartalom:
- Napellenző típusok
- Napellenző textilek
- A napellenző szerelése, tájolása
- A napellenző rögzítése, mozgatása, automatizálása
- A napellenző karbantartása, tisztítása
- A napellenző kényelmi extrái
- Fontos tanácsok vásárlás előtt
- Összefoglaló
- Videó — Így tervezzünk napellenzőt!
Sokunk számára ismerős a homlokzatra rögzített, kurblival kihajtható, könyökkaros, akril, vagy poliészter textil napellenző, melyet minden szezon elején, majd a végén is le és fel kell szerelni, a garázsban, vagy a pincében tárolni, a heves szelektől és zivataroktól pedig lehetőleg kímélni.
Ideje tehát olyan korszerű szerkezetekre váltanunk, melynek anyaga és rögzítése is jól bírja az időjárás viszontagságait, mozgatása egyszerű, szerelni pedig egyszer kell, amikor a helyére kerül.
Napellenző típusok
A nyitott könyökkaros szerkezet, valójában a múlt évezred terméke és ahogy már említettük, hozzáférhető a textil és a könyökkar, elöl pedig az úgynevezett drapéria található, mely a könyökkar nem igazán esztétikus látványát takarja. Ez a típus még csukott állapotban is ki van téve a környezeti hatásoknak, ezért gyorsan elhasználódik, a textil hamar kifakul.
A féltokozott szerkezet nagyon hasonlít a nyitottra, de itt található egy féltok és egy homloklap, melyek behúzáskor felülről védik a szerkezetet.
A legmodernebb és lekomolyabb kivitel a tokozott szerkezet, melynél egy tokba csukódik a napellenző. Így a könyökkarok és a textil is védett, az egész szerkezet esztétikus megjelenésű.
Innovatív és impozáns megoldásnak számítanak a homlokzatba integrálható tokok, melyek a homlokzat burkolatával takarhatók. Különösen a mai, modern építészet letisztult vonalait kedvelők körében népszerű ez a megoldás. Az utólagos süllyesztés is megoldható, azonban költséges és sok munkával jár, tehát ezzel már jobb a ház tervezésekor számolni.
Napellenző textilek
A minőségi textilek sokáig megőrzik eredeti szépségüket és minőségüket, nem fakulnak ki, színüket nem szívja ki a nap. A speciális, impregnált textilek vízlepergető hatása pedig könnyen tisztán tartja, öntisztítja a textilt. A modern napellenzők anyaga uv-álló textil, ebből pedig a 80-as uv-állóságú az ajánlott. Az uv-állóság értékére azért figyeljünk, mert ha nem elég magas, akkor a napellenző alatt ülve is csúnyán leéghetünk.
A napellenző szerelése, tájolása
Manapság egy napellenzőnek egyre nagyobb terület árnyékolásáról kell gondoskodni, hiszen a teraszok és az erkélyek mérete is lényegesen megnövekedett. A nagy méret azonban felveti a szélállóság fontos kérdését. A modern napellenzők 40 km/h‑ig bírják a szelet, de ez függ a rögzítési felülettől és a megfelelő, szakszerű szereléstől is.
A kiválasztás előtt fontos tisztában lenni a tájolással is. A napellenzőt a déli homlokzatra ajánlott felszerelni, a keleti, illetve a nyugati irányból érkező napsugárzásnak más a beesési szöge, valószínű tehát, hogy itt nem tudnánk tökéletesen kihasználni ezt a típusú árnyékolót. Ekkor érdemes fontolóra venni valamilyen kiegészítő, árnyék toldat alkalmazását, melyek a déli irányon kívül más tájolásra is alkalmassá teszik az árnyékolót.
A szerelés során ajánlott 5–10 cm-rel eltartani a napellenzőt a falazattól, ezzel biztosíthatjuk a levegő mozgását. Egyébként a napellenző alatt megreked a meleg, amitől hamarosan elviselhetetlen lesz a klíma a teraszon.
A napellenző rögzítése, mozgatása, automatizálása
Rögzítéskor tisztában kell lennünk a fizikai korlátokkal: egy modern tokozott, 120–130 kg-os napellenzőt egy régi épület szarufái nem bírnak el. Ekkor kisebb méretű napellenzőben kell gondolkodnunk, vagy válasszuk a hagyományos nyitott könyökkaros típust.
A hajtókaros a régről ismert megoldás, a motoros ennél lényegesen gyorsabb és kényelmesebb, az árban pedig nincs akkora különbség, hogy ne érné meg a motoros mellett döntenünk. A motorral hajtott napellenző kapcsolóval, távirányítóval, okostelefonnal is mozgatható, vagy akár az épület automatikába is integrálható.
Motoros működtetésű rendszerek esetén lehetőség van teljes automatizálásra. Kiegészíthetjük a rendszert szél‑, napfény‑, esőérzékelővel, igényeink szerint.
A napellenző karbantartása, tisztítása
Jó hír, hogy különleges karbantartást sem a nyitott könyökkaros, sem pedig a tokozott típusok nem igényelnek. Utóbbinál a teljesen zárt tokozat megmagyarázza ezt. Arra figyeljünk, hogy 5–10 év alatt a mozgó alkatrészeket ajánlott megolajozni. A ponyva enyhén szappanos vízzel tisztítható, a szálak nem szennyeződnek, csak a felület. A szennytaszító réteget nem szabad károsítani, különben tönkremegy a textil.
A napellenző kényelmi extrái
Infra fűtőpanellel, hangszóróval vagy világítással otthonos, meghitt hangulatot teremthetünk napellenzővel felszerelt teraszunkon akár az esti vagy hűvösebb órákban is.
Fontos tanácsok vásárlás előtt
A minőségi termék első pillantásra nem látszik. Vásárlás előtt a keresztmetszetet vizsgáljuk meg: mekkora az alumínium vastagsága, milyen a bordázottság, ami a profil stabilitásáról gondoskodik.
A könyökkar lehet láncos, sodronyos, gurtnis (mindegyik lehet jó), de a sodronyos múlt századi technológia, minőségileg gyengébb. A láncos és gurtnis kivitelben a láncos megbízhatóbb, de a lánc mechanizmus helyigényesebb, robosztusabb szerkezet. A gurtnisnál át lehet húzni egy vezetéket. Mégis a láncos lehet a leginkább megbízható.
Összefoglaló
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a trend és a fejlesztések kizárólag a tokozott napellenzők irányában zajlanak. Nyitott napellenzőt csak oda érdemes választani, ahol valami speciális körülmény nem teszi lehetővé a tokozott napellenző alkalmazását. A féltokozott napellenzőknek létjogosultsága megkérdőjelezhető, hiszen árban azonos szinten mozognak a tokozott napellenzőkkel, de technikailag nem nyújtanak annyit.
Ha napellenzőben vagy teraszárnyékolásban gondolkodunk, érdemes gyártó-forgalmazó, vagy megfelelő referenciákkal rendelkező szakember véleményét és tanácsát kikérnünk.
A több, mint 50 éves múltra visszatekintő, német Varisol termékek komoly technikai tudást képviselnek, jellemzőjük a magas minőség és a kifinomult műszaki megoldások kiváló ár-érték aránnyal.