Esztétikus és modern megoldás
Külső és belső tereink árnyékolására számos lehetőség kínálkozik. A zsaluzia, egyszerű működtetésének és előnyös megjelenésének köszönhetően egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Tartalom:
- Mit tud a zsaluzia?
- A zsaluzia kiválasztása, tervezése
- Klasszikus és modern zsaluzia típusok
- Zsaluziák csoportosítása műszaki szempontok szerint
- Rendhagyó formájú ablakokra: alakos zsaluzia
- Lamella típusok, színek
- A zsaluzia működtetése
- Karbantartás
- Összefoglaló
- Megbízható zsaluzia márka: Alumark
- Videó — Így tervezzünk zsaluziát!
Mit tud a zsaluzia?
Az alumínium ötvözet anyagú zsaluzia egy külső lamellás árnyékoló, magas műszaki tartalommal. Kültéri árnyékolóként, a nap káros sugárzását már az üvegen és az épületen kívül felfogja, ezáltal a belső árnyékoló szerkezeteknél magasabb hővédelmi hatékonysággal bír (nem alakul ki üvegházhatás stb.).
Hasonló elven működik, mint a közismert beltéri reluxa, ugyanis a bejutó fény mennyisége a lamellák billentésével szabályozható, de akár igény szerint teljesen fel‑, vagy leengedhetjük árnyékolónkat. Mindezen tulajdonságoknak köszönhetően az árnyékolás mellett a szabad kilátást sem akadályozza.
Azzal, hogy a fény beesési szögén is állíthatunk, túlmutat a hagyományos redőnyökön, melyek mindösszesen két lehetőséget kínálnak: leengedett, illetve felhúzott állapotot, ezáltal sokkal inkább sötétítő szerkezetek, mint árnyékolók.
ELŐNYEI:
- hatékony hővédelem,
- hosszú élettartam,
- nagy szélállóság mellett,
- nem igényel rendszeres karbantartást,
- nagy méretű ablakok árnyékolására is alkalmas,
- fokozott fényzárásra képes,
- működtetése egyszerű,
- automatizálható,
- profilválasztéka az adott környezethez illeszthető.
A modern kivitelű zsaluziák, vagy más néven RAFFSTORE-ok alkalmasak:
- fokozott fényzárásra,
- szélállóbbak hagyományos társaiknál,
- nagyobb méretű ablakokra is megfelelők,
- szabadonálló szerkezetként (nem csak ablak előtt) is alkalmazhatók, de ebben az esetben a szélállóságuk korlátozott.
A zsaluzia kiválasztása, tervezése
A választást feltétlenül előzze meg az alapos tervezés!
TERVEZÉSI SZEMPONTOK:
- a szerkezet szélessége 50 cm és 500 cm közötti érték lehet tokkal együtt,
- a magasság 50 cm és 400 cm közötti érték lehet tokkal együtt,
- a mélység a falazatban minimum 14 cm.
TOVÁBBI DÖNTÉST IGÉNYEL:
- Homlokzatra vagy a falkávába kerül‑e?
- Rejtett tokos (vakolható), vagy külső tokos legyen?
- Sodronyos, esetleg sínes megvezetéssel rendelkezzen? (A szakértők az utóbbit ajánlják, a sodronyos már elavult technológiának számít.)
- Kapcsolt vagy egyedi szerkezetre lesz‑e szükség?
- Hogyan alkalmazkodik más, különféle szerkezetekhez (pl.: kilincsek, vízvezetők, szúnyoghálók)?
- Kézi, vagy motoros működtetést szeretnénk?
- Nem utolsósorban pedig a várható szélterheléssel is kalkulálni kell.
Klasszikus és modern zsaluzia típusok
1. STANDARD RENDSZER
Sodronyos, vagy sínes megvezetéssel – ezt szakmai berkekben LEGO rendszernek is nevezik, mert komponensenként lehet összeépíteni (FIGYELEM! Nem a vásárló építi!), ezért nagyobb a hibák előfordulásának lehetősége, valamint a rovarháló beépítése is körülményesebb. A nélkülözhetetlen élő munka miatt az ára mára egyre kevésbé vonzó.
2. ÖNTARTÓ RENDSZER
Gyárilag készre épített termék, ami azonnal, egyszerűen szerelhető. Itt kompakt, előre kidolgozott rendszerekről van szó, mely kizárja a hibákat és hőhídmentes beépítésre ad lehetőséget. A rovarhálók utólagos elhelyezése egyszerűbb és esztétikusabb.
ELŐNYEI
- komplett rendszer
- kevesebb hibalehetőség a beépítésnél
- könnyebb beépítés
- hőhídmentes kialakítás
- esztétikus megjelenés
- minimál design
- korszerű, jól átgondolt rendszer
- rejtetten integrálható szúnyoghálók: akár a mobil, akár a vízszintes működtetésű pliszé szúnyogháló
Mivel az élő munka egyre drágább, már nem csupán a termék ára számít, hanem a járulékos költségekkel is kalkulálnunk kell. A helyszíni beépítésre ez a rendszer költséghatékonyabb megoldást kínál.
Az öntartó zsaluzia-rendszer készülhet:
- látszó tokkal
- vakolható lemeztokkal egyaránt.
3. LÁNCOS RENDSZER
Raffstore-ok legújabb generációja.
A hagyományos raffstore-októl eltérően, a lamellák döntését emelőszalagok és biztosító létrák nélkül végzi. Ezáltal forgatható és összegyűjthető lamelláival vizuálisan szabadabb, légiesebb megjelenést kölcsönöz. Teljesen leengedett állapotban markáns designja zárt közeg hatását kelti. Lamellái megemelése alsó végállásban gátolva van, így egy szellőztetés esetén megfelelő akadályt biztosíthat besurranó tolvajok ellen, ugyanis a lamellák eltávolítása zajt kelthet.
A rendszer mozgatását a határozott megjelenésű lefutósínek rejtik. Láncos működtetés biztosítja a mozgató mechanizmust, zárt állapotban a feltolásgátlást.
A lamella csomag teherhordása öntartó jellegű – terheit a lefutósín profilra továbbítja -, ennek ellenére nem beszélhetünk teljesen öntartó rendszerről, mert az opcionális tokozatot konzolos megoldással lehet a teherhordó felülethez rögzíteni.
Zsaluziák csoportosítása műszaki szempontok szerint
Megvezetés szerint a zsaluzia lehet:
- sodronyos,
- standard lefutó sínes,
- rejtett lefutó sínes,
- öntartó, kombilefutó sínes.
Tokozatok szerint:
- alu lemezes tok kialakítás, vagy
- anyagában hőszigetelt tok megoldások választhatók. E tokok energetikailag előnyösebb megoldást kínálnak.
Mindezek egymással variálhatók igény szerint.
Rendhagyó formájú ablakokra: alakos zsaluzia
A zsaluzia egyik nagy előnye, hogy segítségével a hagyományostól eltérő formájú szerkezetek árnyékolásának sincs akadálya, hiszen készülhetnek háromszög, vagy trapéz formájú szerkezetek is.
Kétféle rendszerben lehet gondolkodni:
- Vízszintes lamella állás – bármelyik lamella típus alkalmas erre, megvezetésük sínes vagy sodronyos, árban kedvezőbb, viszont a lamellák csak billenthetők, de össze nem gyűjthetők.
- Tok síkjával egyező lamella állás – elforgatható és összegyűjthető a lamella. Viszont egyetlen típusból, csak a peremezetlen 80-as lamellából lehet kialakítani. Megvezetése lehet standard, vagy lefutó sínes. Drágább megoldás.
DRÁGA ÁRNYÉKOLÁS! Érdemes mérlegelni épület tervezésekor, hogy az alakos zsaluziák árban megközelítőleg háromszor annyiba kerülnek a standard típusokhoz képest, de az összegyűjthető alakos szerkezet ára akár kilencszeres eltérést is mutathat.
Lamella típusok, színek
A lamella lehet C, Z, illetve S formájú. Ez azért fontos, mert amikor kiválasztjuk a zsaluziát, tudnunk kell, hogy a…
- C lamella nem alkalmas fényzárásra, a fény beesési szögének szabályozására korlátozottan alkalmas, szélállósága alacsonyabb és nagyobb a gyűjtési magassága. Ez azt jelenti, hogy amikor felhúzzuk a zsaluziát, több helyre lesz ehhez szükség, nagyobb a takarása.
- A Z lamellával már fokozott fényzárást kapunk, szélállósága nagyobb, gyűjtési magassága kedvezőbb, a fény beesési szöge jobban állítható, ebből a típusból nagyobb méretek készíthetők.
- Az S formájú műszakilag egyenértékű a Z lamellával, esztétikailag van különbség a kettő között, árát tekintve azonban drágább.
Lamella színek: a keretszerkezet és tok színe megegyzik a színterezett, porszórt felülettel, a RAL skála valamennyi színe szerint. A lamella alapanyagként színezett, nem porszórt, de hasonlít a RAL skála színeihez. Tehát a szerkezet és a lamellák színvilágának összehangolása nem egyszerű, de nem is lehetetlen, kompromisszumokkal jár.
FIGYELEM! Ragaszkodás az egyedi színekhez rendkívüli módon megdrágíthatja az árnyékolónkat. A nyílászáró színének meghatározása előtt érdemes tájékozódni a zsaluzia alapáron elérhető színeiről.
A zsaluzia működtetése
Lehet kézi vagy motoros. A motoroson belül választhatunk a kapcsolós, rádiós, épületfelügyeleti rendszerbe integrált, intelligens rendszerek között.
JÓ TUDNI! A kézi működtetés kevésbé ajánlott – különösen a vakolható tokos típusoknál -, mert kialakítása körülményes. Ez leginkább akkor jöhet szóba, ha a villamos vezetékek kiépítése nem megoldható. Az esetek jelentős részében – csak az árnyékolót tekintve – a kézi működtetés kialakításával járó többlet helyszíni munka költségei miatt a motoros és kézi működtetés azonos árban lesznek. Sőt, a kézi működtetésű típussal hőhíd és az ezzel járó kellemetlenségek alakulhatnak ki, tehát gondoljuk meg a választást!
Karbantartás
A sínes rendszerek nem igényelnek karbantartást, csupán a gumírozott részeket ajánlott évente teflon spray-vel lefújni. Ezzel kapcsolatban érdemes a beszerelést végző szakember vagy a gyártó/forgalmazó ajánlása szerint eljárni.
Összefoglaló
Összességében elmondhatjuk, hogy napjaink igényeit figyelembe véve, a zsaluziák egyre nagyobb teret hódítanak.
A modern épületformákhoz jól illeszkedő zsaluzia, az árnyékolási funkción túl alkalmas a napfény átmeneti szabályozására és nagyszerűen alkalmazható a közkedvelt, hatalmas üvegfelületek kültéri árnyékolására. Ha kompakt és hőhídmentes rendszerben gondolkodunk, ahol szeretnénk igényesen (rejtett módon) szúnyoghálót is alkalmazni, akkor öntartó rendszerben gondolkozzunk. A modern raffstore zsaluziák akár önálló szerkezetként is funkcionálhatnak, nem szükséges ablak elé építeni őket.
Ha lehetőség van rá, az árnyékolót már az épület tervezésénél válasszuk ki – kérjük ki szakember véleményét -, így érhető el leginkább, hogy a számunkra legvonzóbb zsaluzia típus épületünk részévé váljon.
Érdemes épületünk tervezésénél körültekintőnek lenni nyílászáróink kiválasztásánál is, hiszen a megszokottól eltérő alakos formájú ablakok árnyékolása, illetve az egyedi színek választása súlyos pénztöbbletekkel nyomhatja meg a költségvetést.
Miért Alumark?
- Innovatív, minőségi rendszerek széles kínálata
- Nagyszerű ár-érték arány párosítás
- Extrudált alumínium tokmegoldások (S‑Kompakt EVO rendszer) – sokkal egyenesebb és precízebb tokok és tűrések
- A rovarháló szerkezetek (pliszé, mobil szúnyogháló) bizonyos rendszerekbe csavarozásmentesen integrálhatók
- Egyszerű szerelhetőség – hibalehetőségek kiküszöbölése
- Egyszerű kezelhetőség, minimális karbantartási igény
- Nincsenek napfénynek kitett műanyag alkatrészek
- A fordítózsinór, a létra, a húzószalag és a betétek kevlár erősítésűek: UV sugárzásnak fokozottan ellenállnak, súrlódáskor nem (elhanyagolható mértékben) kopnak
Alumark zsaluzia-rendszereink fejlesztésénél elsősorban azt a tartjuk szem előtt, hogy minél kompaktabb módon oldjuk meg a különböző rendszerek integrációját.
Archishade